SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Choroba refluksowa związana z nowotworami szyi
Źródło: medscape/ML
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 03.01.2018
 
 
Najnowsze amerykańskie badanie wykazało, że choroba refluksowa przełyku (GERD) może zwiększać ryzyko raka gardła, migdałków i części zatok u osób starszych.
Głównymi objawami refluksu kwasu jest zgaga. Można również odczuwać nieprzyjemny, kwaśny smak w jamie ustnej. Dzieje się tak, ponieważ u osób z GERD kwas żołądkowy przenika do przełyku, przewodu pokarmowego, który prowadzi do gardła.
Ostatnie badanie, prowadzone przez Ochsner Clinic Foundation w Nowym Orleanie objęło 13 805 amerykańskich mężczyzn i kobiet w wieku 66 lat i starszych, którzy mieli nowotwory układu oddechowego i szyi. Ich historię medyczną porównano do takiej samej liczby podobnych osób, które nie chorowały na raka.
Naukowcy odkryli, że najsilniejsze powiązanie między refluksem kwasu i nowotworami głowy i szyi dotyczyło występowania nowotworów krtani, a najsłabsze skojarzenie dotyczyło raka zatok.
Ogólnie rzecz biorąc w oparciu o przeprowadzoną analizę stwierdzono, że starsze osoby z chorobą refluksową (w porównaniu z osobami, które nie miały GERD) są ponad dwa razy bardziej podatne na diagnozowanie pewnych nowotworów szyi.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe