Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Choroby zapalne jelit - nowy atlas już w sprzedaży!

Źródło: EG
Autor: Ewa Gosiewska |Data: 15.05.2017
 
 
Nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ) obejmują aż cztery jednostki chorobowe: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna, zapalenie nieokreślone oraz zapalenie mikroskopowe.Tym schorzeniom została poświęcona książka, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Termedia.
Książka pt.: „Atlas kliniczno-patologiczny chorób zapalnych jelit” pod redakcją Witolda Bartnika i Jarosława Wejmana jest świetnie napisanym, zwięzłym podręcznikiem, w którym czytelnik znajdzie aktualną wiedzę na temat nieswoistych zapaleń jelit.
- Po ponad 100 latach od opisania NChZJ nadal nie wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną ich powstawania, chociaż przeprowadzono dokładne badania epidemiologiczne i opisano patomechanizmy zmian występujących we WZJG i ChLC. Prawidłowe i wczesne rozpoznanie tych chorób ma duże znaczenie dla dalszego postępowania z chorym, prognozy, a także dla komfortu życia pacjentów. Należy zaznaczyć, że NChZJ zwykle dotyczą osób młodych, często w 2. i 3. dekadzie życia, dla których dolegliwości w ich przebiegu, a także konsekwencje działań chirurgicznych stanowią poważny problem socjologiczny. Celem naszego „Atlasu” jest przybliżenie Czytelnikowi zagadnień dotyczących NChZJ, w tym obrazów zmian morfologicznych występujących w przebiegu tych chorób. Informacje w nim zawarte są owocem kilkudziesięciu lat doświadczeń nabytych przez autorów w czasie zajmowania się nieswoistymi zapaleniami jelit- zachęcają do lektury redaktorzy książki: prof. dr hab. n. med. Witold Bartnik oraz dr n. med. Jarosław Wejman.

Zawiera wspaniałe zdjęcia endoskopowe, anatomopatologiczne, radiologiczne, ultrasonograficzne i schematy zabiegów chirurgicznych. Od ukazania się I wydania „Atlasu kliniczno-patologicznego nieswoistych chorób zapalnych jelit” upłynęło 6 lat. W tym czasie zaszły istotne zmiany w postępowaniu diagnostycznym i leczniczym tych schorzeń, co zostało uwzględnione w tym wydaniu.
Jedną z nich jest stałe zwiększanie się liczby chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego - Crohna na całym świecie. Przykładem zmian związanych z badaniami genetycznymi jest liczba miejsc w genomie warunkujących podatność na nieswoiste choroby zapalne jelit. W I wydaniu atlasu liczba ta została określona na 50. W międzyczasie opisano ponad 100 dalszych miejsc, a przypuszczalnie jest ich jeszcze więcej. W książce uwzględniono także nowości dotyczące leczenia zachowawczego i wprowadzenia nowych leków biopodobnych. Atlas skierowany jest szczególnie do gastroenterologów, chirurgów przewodu pokarmowego, pediatrów, internistów oraz wszystkich lekarzy mającym kontakt w swojej praktyce z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe