Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Cukrzyca typu II leczona... endoskopowo

Źródło: https://gut.bmj.com/content/early/2019/10/25/gutjnl-2019-318349
Autor: Alicja Kostecka |Data: 13.11.2019
 
 
Cukrzyca typu II jest schorzeniem powszechnym, obarczonym wieloma powikłaniami i wymagającym od pacjenta dyscypliny, by leczenie było skuteczne. Jak donosi czasopismo The Gut oprócz farmakoterapii skuteczne zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu II znajduje... badanie endoskopowe.
Resurfacing błony śluzowej dwunastnicy (DMR), to procedura obejmująca obwodowy lifting błony śluzowej, a następnie hydrotermalną ablację błony śluzowej. Przeprowadzono wieloośrodkowe badanie oceniające bezpieczeństwo i wykonalność procedury oraz jej wpływ na glikemię po 24 tygodniach i 12 miesiącach; eksperymentowi poddano 36 pacjentów (BMI 24–40) z cukrzycą typu II (HbA1c 7,5% –10,0%) pobierających doustne leki hipoglikemizujące; farmakoterapię kontynuowano do 24 tygodni po endoskopii.

U dwudziestu czterech pacjentów (52%) doszło do co najmniej jednego zdarzenia niepożądanego związanego z DMR, lecz aż 81% z nich było łagodnych. Dwadzieścia cztery tygodnie po wykonaniu procedury istotnemu zmniejszeniu uległy stężenia HbA1c (--0,9%±0,2%), p <0,001), glukozy na czczo (-1,7±0,5 mmol/l, p <0,001) i masa ciała (-2,5±0,6 kg, p <0,001); podobnie spadły poziomy transaminaz wątrobowych. Co ważne, efekty utrzymywały się po 12 miesiącach.

Nowa metoda z pewnością wymaga walidacji na większych i bardziej zróżnicowanych grupach pacjentów, jednak znaczny i istotny statystycznie efekt terapeutyczny wskazuje na duży potencjał tej formy terapii.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe