SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Cynk i jego transport kluczowe w raku trzustki?
 
Działy: Aktualności
Pacjenci cierpiący na choroby Alzheimera oraz Parkinsona mają znacząco wyższe poziomy cynku oraz żelaza w mózgu niż zdrowe osoby. Ta przypadłość w połączeniu z rakiem trzustki powoduje niezwykle wysoką ilość specyficznych transporterów cynku. Kontrolowanie tych poziomów może być efektywnym planem walki z tymi chorobami.
Jian Hu, biochemik z Michigan State University wraz z zespołem ujawnili kluczową strukturę molekularnej maszynerii – transportera ZIP cynku. Odwzorowanie podstawy bakteryjnego ZIP także odkrytego w laboratorium uczonego pozwala na stworzenie ram i mechanizmów powszechnych i zgodnych z rodziną ZIP, która gromadzi tysiące transporterów metali. Genotyp ludzki koduje w sumie 14 ZIPów i wiele z nich jest związanych z chorobami. Na przykład ZIP4 jest nadreprezentowany w komórkach raka trzustki a nie ma go w zdrowych komórkach. To stwarza możliwość firmom farmaceutycznym testowania nowych leków.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe