Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Częstość objawów zespołu jelita drażliwego u pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit w okresie remisji

Źródło: Lancet Gastroenterology and Hepatology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 16.11.2020
 
 
Na łamach Lancet Gastroenterology and Hepatology ukazał się przegląd systematyczny z meta-analizą w którym badacze z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii przeanalizowali częstość występowania objawów zespołu jelita drażliwego u pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit w okresie remisji.
Badacze zidentyfikowali 27 badań które włączyli do meta-analizy. W sumie w grupie 3169 pacjentów z chorobami zapalnymi jelit w remisji, częstość występowania objawów zespół jelita drażliwego wyniosła 32,5%. Częstość występowania tych objawów różniła się w zależności od metody zdefiniowania remisji. I tak, w przypadku oceny endoskopowej częstość występowania objawów zespołu jelita drażliwego wyniosła 23,5%, w przypadku oceny histologicznej 25,8% a gdy wykorzystywano wskaźniki klinicznej aktywności choroby wtedy ten odsetek wynosi 33,6%. Częściej na dolegliwości przypominające zespół jelita drażliwego skarżyli się pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna w remisji (36,6%) w porównaniu z tymi z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (28,7%). Pacjenci którzy skarżyli się na objawy zespołu jelita drażliwego mieli wyższe wskaźniki lęku oraz depresji w porównaniu z pozostałymi pacjentami.

U znacznej części pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit w remisji obserwuje się występowanie objawy zespołu jelita drażliwego.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe