Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Częstość objawów żołądkowo-jelitowych u pacjentów z COVID-19

Źródło: JAMA Network Open
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 16.06.2020
 
 
Pierwsze doniesienia o występowaniu objawów żołądkowo-jelitowych u pacjentów chorujących na COVID-19 pojawiły się jeszcze w styczniu tego roku.
Na łamach JAMA Network Open ukazał się przegląd systematyczny z meta-analizą dotyczący częstości występowania objawów żołądkowo-jelitowych u pacjentów z COVID-19.

Badacze włączyli do analizy 23 opublikowane prace oraz 6 preprintów obejmujących łącznie 4805 pacjentów w wieku 52,2+/-14,8 lat z czego około 2/3 stanowili mężczyźni. Łącznie 7,4% pacjentów zgłaszało biegunkę, a 4,6% nudności lub wymioty. Zwiększone stężenia aminotransferazy asparaginianowej wykryto o 20% pacjentów, a podwyższone stężenie aminotransferazy alaninowej u 14,6%. W ośmiu z włączonych badań zbadano występowanie wirusa w stolcu. Łącznie u 40,5% pacjentów wykryto RNA wirusa w próbkach stolca.

Wyniki sugerują, że istotna część pacjentów z COVID-19 wykazuje objawy ze strony przewodu pokarmowego. Co ważne, pomimo niewystępowania dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w stolcu wielu pacjentów wykrywano RNA wirusa. Jednakże, ze względu na częste występowanie bezobjawowego przebiegu infekcji, a przez to niedoszacowanie liczby zakażonych przez procedury sanitarne, podane przez autorów częstości występowania dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być rzadsze jeśli uwzględnimy wszystkie osoby zakażone wirusem.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe