Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Częstość zakrzepicy żyły wrotnej u pacjentów ze zdekompensowaną marskością wątroby

Źródło: Clinical Gastroenterology and Hepatology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 29.09.2020
 
 
Zespół chińskich badaczy oszacował częstość oraz czynniki ryzyka zakrzepicy żyły wrotnej u pacjentów z ostrą dekompensacją marskości wątroby.
Dane pacjentów pochodziły z chińskiego badania o akronimie CATCH-LIFE. W sumie analiza objęła 2826 pacjentów ze zdekompensowaną lub stabilną marskością wątroby. Dane nie dotyczyły pacjentów z chorobą nowotworową. W sumie zakrzepica żyły wrotnej częściej występowała w przypadku zdekompensowanej marskości wątroby niż w przypadku pacjentów z kompensacją choroby (9,36% vs. 5,24%; p=0,04). U pacjentów z zakrzepicą obserwowano w wyższe stężenia D-dimerów (2,07 vs. 1,25; p<0,001) oraz częściej krwawienia z żylaków przełyku (47,33% vs. 19,63%; p<0,001) w porównaniu z pacjentami bez zakrzepicy w żyle wrotnej. Występowanie zakrzepicy w żyle wrotnej u pacjentów ze zdekompensowaną marskość wątroby wiązało się było związane z historią nadciśnienia wrotnego wymagającego splenektomii (OR=6,63; 95% CI: 4,23-10,18) oraz endoskopowej skleroterapii żylaków przełyku (OR=3,73; 95% CI: 2,04-6,42). Co ciekawe, śmiertelność w ciągu jednego roku nie różniła się istotnie pomiędzy pacjentami ze zdekompensowaną marskością z lub bez obecności zakrzepicy w żyle wrotnej.

Zakrzepicę w żyle wrotnej częściej obserwuje się w przypadku pacjentów ze zdekompensowaną marskością wątroby oraz u tych u których obserwuje się krwawienie z żylaków przełyku. Zakrzepica w żyle powstaje częściej w przypadku nasilenia nadciśnienia wrotnego gdy przepływ w żyle wrotnej ulega spowolnieniu, a następnie odwróceniu. Stąd konsekwencje nadciśnienia żylnego (splenektomia, żylaki) są związane z występowaniem zakrzepicy.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe