Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy niższa dawka adalimumabu jest efektywna w chorobie Crohna?

Źródło: http://onlinelibrary.wiley.com/MS/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 22.05.2017
 
 
Kategorie: IBD
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Badanie opublikowane w Alimentary Pharmacology & Therapeutics wskazuje, że częstość podawania adalimumabu może, po ocenie remisji choroby, zostać wydłużona do trzech tygodni z dwóch tygodni.
Badanie objęło pacjentów z chorobą Crohna leczonych adalimumabem w dawce 40 mg co trzy tygodnie. Spośród 898 chorych zidentyfikowano 40 ( 11 mężczyzn w wieku średnio 37 lat), którym obniżono dawkę leku do 40 mg co trzy tygodnie z powodu działań niepożądanych i poziomu leku w surowicy. W porównaniu do próby kontrolnej poziom w surowicy spadł znacząco w ciągu 4 miesięcy bez towarzyszących zmian klinicznych i biochemicznych. U 53 procent chorych zmniejszenie dawki było związane z ustaniem działań niepożądanych (np. manifestacji skórnych, bólem stawowym, epizodami infekcji).

Podczas 24- miesięcznej kontynuacji 65 procent pacjentów utrzymało odpowiedź kliniczną, ale 35 procent potrzebowało zwiększenia częstotliwości podawania leku do co dwa tygodnie z powodu nawrotu choroby i niższego poziomu leku w surowicy. CRP na niższej dawce było związane niezależnie z przeżyciem wolnym od wzrostu częstotliwości.

Badacze nie potrafili zdefiniować minimalnego poziomu leku w surowicy w celu rozważenia, czy utrzymania deeskalacji dawki. Naukowcy konkludują, że ocena remisji choroby powinna nastąpić przed ewentualnym zmniejszeniem dawki leku.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe