Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Czynniki kształtujące mikrobiotę kobiety w okresie ciąży i laktacji

Źródło: Komisja Europejska
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 18.06.2021
 
 
Lepsze zrozumienie czynników kształtujących mikrobiotę mleka matki może przyczynić się do udoskonalenia wytycznych żywieniowych. A jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy stosowanie antybiotyków lub niezbilansowana dieta doprowadziły do zmian składu flory bakteryjnej.
Pierwszy pokarm wytwarzany przez organizm matki tuż po porodzie, nazywany siarą, zawiera wiele bioaktywnych składników, w tym drobnoustroje, które staną się podstawą mikroflory jelitowej niemowlęcia. Nie wiadomo jednak dokładnie, w jakim stopniu transfer mikrobioty między matką a dzieckiem jest kontynuowany w okresie karmienia piersią.

Celem finansowanego ze środków UE projektu MAMI było uzyskanie nowych informacji na temat tego procesu i czynników wpływających na mikrobiotę matki. – Czynniki kształtujące mikrobiotę niemowlęcia są dobrze opisane, lecz niewiele wiadomo na temat bodźców modulujących florę bakteryjną matki w okresie ciąży i laktacji – mówi dr María Carmen Collado, koordynatorka projektu.

Mleko matki zawiera bioaktywne składniki, między innymi substancje wpływające na funkcjonowanie układu odpornościowego, takie jak cytokiny, hormony, a także bakterie. Skład mleka zmienia się w zależności od potrzeb niemowlęcia. Aby lepiej zrozumieć ten proces, dr Collado i jej współpracownicy z Hiszpańskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych (CSIC) zrekrutowali 250 matek i ich nowo narodzonych dzieci, a następnie obserwowali je przez pierwsze 24 miesiące życia niemowląt.

Naukowcy gromadzili dane między innymi na temat mikrobioty, diety, rozwoju niemowląt, biomarkerów i efektów zdrowotnych, takich jak występowanie alergii. Dr Collado ma nadzieję, że prace zespołu pomogą lekarzom w tworzeniu nowych, opracowanych z myślą o składzie mikroflory bakteryjnej wytycznych żywieniowych dla kobiet w ciąży. – O ile istnieją zalecenia dotyczące unikania pewnych produktów spożywczych w czasie ciąży, brak jest informacji na temat odpowiedniego kontrolowania mikrobiomu – zauważa badaczka.

Według specjalistki kolejnym krokiem ma być opisanie funkcji każdego gatunku bakterii, dzięki czemu naukowcy będą mogli oceniać poziom dysfunkcji mikrobiomu i trafniej wskazywać, których gatunków można użyć, by uzupełnić ewentualne braki. Co więcej, możliwe będzie opracowanie suplementów diety, żywności funkcjonalnej i innych terapii opartych na przeszczepianiu i modulacji mikrobioty, które będą wspomagać odpowiedni transfer flory bakteryjnej.

Osiągnięcia takie przełożą się na nowe narzędzia umożliwiające modulowanie mikrobioty matek i noworodków, szczególnie w przypadkach, gdy stosowanie antybiotyków, niezbilansowana dieta lub brak karmienia piersią doprowadziły do zmian składu flory bakteryjnej dziecka.

Projekt miał wsparcie ze strony Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe