GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Depresja zwiększa ryzyko chorób zapalnych jelit

Źródło: AK/https://gut.bmj.com/content/early/2018/10/18/gutjnl-2018-317182?papetoc
Autor: Alicja Kostecka |Data: 14.01.2019
 
 
Pacjenci cierpiący na przewlekłe choroby przewodu pokarmowego są narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju depresji w porównaniu ze zdrową populacją. Co ciekawe, związek między depresją a chorobami zapalnymi jelit (IBD – inflammatory bowel disease) jest dwukierunkowy.
Chorowanie na depresję jest związane z ryzykiem zachorowania na IBD w przyszłości. Zespół badaczy z kanadyjskiego Uniwersytetu w Calgary przeprowadzili analizę wpływu stosowania antydepresantów u pacjentów z depresją na ryzyko rozwoju IBD.

Naukowcy wykorzystali dane ok. 5,7 miliona pacjentów z bazy The Health Improvement Network w celu identyfikacji osób u których w latach 1986-2012 rozpoznano depresję. W badanej grupie ok. 400 tys. (7%) pacjentów przebyło co najmniej jeden epizod depresji. Niezależnie od wieku, płci, pozycji społecznej, współwystępujących chorób, palenia papierosów i występowania lęku, pacjenci z depresją mieli zwiększone ryzyko rozwoju choroby Leśniowskiego-Crohna (HR=2,11; 95% CI: 1,65-2,70) i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (HR=2,23; 95% CI: 1,92-2,60). Stosowanie selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i trójcyklicznych antydepresantów (TCA) wiązało się z efektem protekcyjnym rozwoju wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, a stosowanie SSRI, TCA, mirtazapiny, modulatorów serotoniny i inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny zmniejszało ryzyko choroby Leśniowskiego-Crohna. Artykuł Frolkis i wsp. został opublikowany na łamach Gut.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe