Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dieta FODMAP pomaga pacjentom z chorobami zapalnymi jelit

Autor: Alicja Kostecka |Data: 08.10.2019
 
 
Tagi: FODMAP, IBD
Choroby zapalne jelit (IBD), mimo postępu w farmakologii, wciąż nie zostały do końca opanowane. Poszukuje się zatem także niefarmakologicznych sposobów na radzenie sobie z przykrymi skutkami tych chorób - tym razem brytysko-francuski zespół badaczy ocenił, czy pacjentom z IBD powinno zalecać się stosowanie diety FODMAP.
Istotą diety FODMAP jest wyłączenie lub ograniczenie oligo-, di-, monosacharydów oraz polioli, które łatwo ulegają fermentacji w obrębie jelit. W dwóch dużych klinikach gastroenterologicznych w Wielkiej Brytanii przeprowadzono randomizowane badanie z udziałem 52 pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, którzy uskarżali się na uporczywe objawy jelitowe. Zostali oni losowo przydzieleni do grupy stosującej dietę FODMAP (n=27) lub do grupy kontrolnej (n=25); badanie trwało przez 4 tygodnie.

Wykazano, że stosowanie diety ubogiej w łatwo fermentujące cukry prowadziło do istotnego złagodzenia objawów jelitowych (52% vs. 16%, p=0,0007). Stwierdzono także większą redukcję nasilenia cech charakterystycznych dla zespołu jelita drażliwego, chociaż różnica ta nie była istotna statystycznie (p=0,075). U pacjentów, którym włączono dietę FODMAP, odnotowano wyższą jakość życia (81,9±1,2) niż u pacjentów z grupy diety kontrolnej (78,3±1,2, p=0,042). Różnorodność mikrobiomów i markery stanu zapalnego nie różniły się znacząco między grupami. Z tego wynika, że 4-tygodniowa dieta FODMAP jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu utrzymujących się objawów jelitowych u pacjentów z IBD.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe