Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Dolegliwości żołądkowe i przewlekłe zmęczenie pozostają na długo

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 06.06.2021
 
 
Dolegliwości żołądkowo-jelitowe i chroniczne zmęczenie mogą utrzymywać się kilka miesięcy po ustąpieniu zakażenia wirusem COVID-19, sugerują wyniki niedawnego badania kohortowego.
Pięć miesięcy po zakażeniu SARS-CoV-2 względne ryzyko pojawiania się luźnych stolców i przewlekłego zmęczenia wzrosło u tych pacjentów 2-3 razy w porównaniu z ryzykiem u osób, które nie były zakażone. Te długoterminowe konsekwencje SARS-CoV-2 okazały się bardziej dotkliwe dla pacjentów, którzy doświadczyli biegunki podczas ostrej infekcji, wynika z analiz prowadzonych na Uniwersytecie w Mediolanie. Było to pierwsze kontrolowane badanie kohortowe, które analizowało objawy żołądkowo-jelitowe i zaburzenia somatyczne. Stwierdzono, że objawy przewlekłego zmęczenia i żołądkowo-jelitowe mogą mieć wspólne pochodzenie poinfekcyjne i powinny być badane podczas obserwacji pacjentów z SARS-CoV-2.

Wiadomo, że objawy żołądkowo-jelitowe występują stosunkowo często podczas ostrej infekcji. Najczęstszym objawem żołądkowo-jelitowym związanym z SARS-CoV-2 jest biegunka, która występuje u od 4% do blisko 40% pacjentów. Jednak dane dotyczące długoterminowego wpływu SARS-CoV-2 na przewód pokarmowy pozostają skąpe.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe