Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dwukierunkowa zależność pomiędzy występowaniem atopowego zapalenia skóry, a chorobami zapalnymi jelit

Źródło: JAAD
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 08.06.2020
 
 
Zarówno w przypadku atopowego zapalenia skóry, jak i chorób zapalnych jelit podłożem rozwoju chorób są procesy autoagresji.
Choroby autoimmunologiczne często współwystępują ze sobą, czego potwierdzeniem jest niedawny przegląd systematyczny z meta-analizą mająca odpowiedzieć jaki jest wpływ ww. chorób na ich szansę współwystępowania.

Badacze przeanalizowali 10 prac obejmujących w sumie ponad 95 milionów pacjentów. Osoby z chorobami zapalnymi jelit miały zwiększone szansę chorowania na atopowe zapalenie skóry w porównaniu z osobami zdrowymi (OR=1,39; 95% CI: 1,28-1,50). Podobnie pacjenci z atopowym zapaleniem skóry mieli zwiększone szansę zachorowania na choroby zapalne jelit w porównaniu z grupą kontrolną (OR=1,35; 95% CI: 1,05-1,73).

Zależność pomiędzy występowaniem atopowego zapalenia skóry, a chorobą zapalną jelit jest dwukierunkowa. Jednakże, niewiele wiadomo w jaki sposób leczenie stosowane w chorobach może wpłynąć na ryzyko zachorowania na inną chorobę autoimmunologiczną. Powstaje pytanie czy poprzez leczenie biologiczne można zmniejszyć ryzyko procesów autoagresji prowadzących do rozwoju innych chorób.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe