Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

ECDC o wpływie pandemii na walkę z zapaleniem wątroby

Źródło: Łukasz Osiński/PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 29.07.2022
 
 
Pandemia COVID-19 miała daleko idący negatywny wpływ na walkę z zapaleniem wątroby w Unii Europejskiej. Połowa państw członkowskich odnotowała zmniejszenie zdolności laboratoriów do testowania obecności wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. A ta choroba może powodować raka – informuje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
ECDC opublikowało raporty epidemiologiczne na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, wykorzystując dane z 2020 r. Oba raporty wykazały, że liczba przypadków zgłoszonych w 2020 r. zmniejszyła się w porównaniu z latami wcześniejszymi.

Większość krajów zgłosiła negatywny wpływ pandemii na liczbę testów na obecność HBV i HCV. Połowa krajów UE zgłosiła zmniejszenie zdolności laboratoriów do badania wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Sześć krajów zgłosiło negatywny wpływ na rutynowe szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B u niemowląt i dzieci.

ECDC szacuje, że w Unii Europejskiej odnotowano 4,7 miliona przypadków przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B (HBV) i 3,9 miliona przypadków przewlekłego wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV). Ponieważ wiele osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu B lub C nie wykazuje objawów, ta „cicha choroba” często nie jest diagnozowana.

Nieleczona przewlekła infekcja wirusem zapalenia wątroby typu B i C może prowadzić do marskości wątroby lub raka.

Aby umożliwić diagnozowanie i leczenie większej liczby osób, ważne jest, aby badania były szeroko dostępne.

Istnieją jednak bariery, które utrudniają dostępność usług testowych. W mniej więcej 18 krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego obowiązują zasady, które wymagają wykonywania testów na zapalenie wątroby tylko przez pracowników służby zdrowia.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.