Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Efektywność okludera do zamykania ubytku przegrody międzykomorowej w leczeniu przecieków i przetok po operacji bariatrycznej
Źródło: www.giejournal.org/article/S0016-5107(18)33342-X/fulltext?dgcid=raven_jbs_etoc_email
Autor: Alicja Kostecka |Data: 12.04.2019
 
 
Jednym z powikłaniem operacji bariatrycznej jest przeciek w miejscu zespolenia. Innowacyjnym podejściem do zamknięcia przecieku jest endoskopowe zamknięcie szczeliny za pomocą okludera używanego do zamknięcia ubytku w przegrodzie międzykomorowej (ang. cardiac sepral defect occluder, CSDO).
Na łamach Gastrointestinal Endoskopy ukazały się wyniki retrospektywnej oceny wykorzystania CSDO w zamykaniu przecieków po operacji bariatrycznej.

Analizie poddano dane n = 43 pacjentów (31 gastrektomia rękawowa, 12 pomostowanie żołądka typu Roux-en-Y) wśród których wyróżniono grupy wystąpienia powikłania: ostre (n = 3), wczesne (n = 5), późne (n = 23) i przewlekłe (n = 12). Mediana obserwacji wyniosła 34 tygodnie. Okluder skutecznie założono u 39 pacjentów (91%), jednak u osób operowanych w trybie ostrym oraz jednego z późno występującym przeciekiem nie udało się założyć CSDO. Ponadto u wszystkich pacjentów z powikłaniem wczesnym doszło do przecieku w najbliższych 30 dniach po założeniu CSDO.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że CSDO cechowało się wysoką skutecznością w zamykaniu późnych przecieków występujących, natomiast we wcześnie występujących przeciekach zamknięcie powinno zostać wykonane za pomocą metod tradycyjnych.

Opracował: Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe