Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

GERD wpływa na wyższe ryzyko raka krtani i przełyku

Źródło: Medscape/Cancer
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 08.04.2021
 
 
Choroba refluksowa przełyku (GERD) jest związana z wyższym ryzykiem raka płaskonabłonkowego krtani i przełyku, tak wynika z badania prospektywnego.
Około 17% tych nowotworów może być związanych z GERD, informuje dr Christian Abnet z National Cancer Institute na łamach czasopisma Cancer.

Związek między GERD a przełykiem Barretta, wyprzedzającym raka przełyku, jest dobrze znany. Wcześniejsze badania sugerowały, że GERD może być związany z rakiem płaskonabłonkowym krtani (LSCC) i rakiem płaskonabłonkowym przełyku (ESCC); Jednak większość tych badań miała ograniczenia metodologiczne lub nie była odpowiednio kontrolowna. Teraz naukowcy zbadali związek między GERD a ryzykiem gruczolakoraka przełyku (EADC), LSCC i ESCC u ponad 490 000 uczestników (NIH-AARP Diet and Health Study), którzy mieli od 50 do 71 lat w chwili rozpoczęcia badania. Szacuje się, że 24% uczestników miało zdiagnozowane GERD.
W ciągu 16 lat obserwacji odnotowano 931 przypadków EADC, 876 przypadków LSCC i 301 przypadków ESCC.
W analizie wieloczynnikowej GERD wiązało się ze znacznie wyższym ryzykiem EADC. Związki były niezależne od płci, uzależnienia od papierosów, spożycia alkoholu i okresu obserwacji.

Zespół badawczy szacuje również, że 22% ogólnej populacji USA w wieku od 50 do 71 lat cierpiało na GERD (w 2015 r.). Korzystając z krajowych danych z badań czynników ryzyka, szacują, że 16,9% przypadków LSCC i 17,3% przypadków ESCC wśród osób w tym przedziale wiekowym była związana z GERD.

Uznano, że są potrzebne dodatkowe badania, aby potwierdzić te wyniki i uznać GERD jako czynnik ryzyka raka i innych chorób. Konieczne są dalsze analizy, aby ocenić, czy terapie ukierunkowane na w objawów GERD zmniejszą ryzyko.

Badanie to było wspierane przez National Cancer Institute.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe