GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

HIPEC u chorych z rakiem jelita grubego

Źródło: www.thelancet.com/journals/langas/article/PIIS2468-1253(19)30239-0/fulltext#%20
Autor: Alicja Kostecka |Data: 24.09.2019
 
 
Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów - rocznie dochodzi w Polsce do ponad 10 tysięcy zachorowań. U 5-10% pacjentów poddawanych resekcji śródoperacyjnie uwidaczniane są przerzuty w obrębie otrzewnej. Czy zastosowanie HIPEC w przypadku obecności takich przerzutów może poprawić rokowanie? Odpowiedź ukazała się na łamach The Lancet Gastroenterology & Hepatology.
Chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii (hyperthermic intraperitoneal chemotherapy, HIPEC) to obiecująca technika leczenia onkologicznego, wciąż rozwijana i badana; tym razem wieloośrodkowy zespół holenderskich naukowców przeprowadził randomizowane badanie, w którym 204 pacjentów z rakiem jelita grubego o stagingu T4N(0-2)M0 zostało przydzielonych w stosunku 1:1 do otrzymywania (po resekcji) HIPEC (oksaliplatyna) i chemioterapii (leukoworyna i fluorouracyl) lub wyłącznie chemioterapii.

W grupie HIPEC w sumie u 19% pacjentów zidentyfikowano przerzuty do otrzewnej, a w grupie kontrolnej u 23%. Przeprowadzone analizy wykazały, że nie ma istotnej różnicy w przeżyciu w obu grupach po 18 miesiącach od operacji (80,9% versus 76,2%, p=0,28). Oznacza to brak korzyści ze stosowania HIPEC przy pomocy oksaliplatyny w tej grupie pacjentów; nie jest to równoznaczne z porzuceniem prac nad tą metodą u pacjentów z rakiem jelita grubego, gdyż aktualnie trwają co najmniej 23 duże badania, których wyniki powinny się ukazywać w ciągu najbliższych kilku lat.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe