GASTROENTEROLOGIA
Choroby trzustki i dróg żółciowych
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Harvard University: Nowa metoda odróżniania łagodnych cyst trzustki od rakowych?

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 22.03.2017
 
 
Nowatorska technologia bazująca na świetle może być w 95 procentach precyzyjna w różnicowaniu cyst trzustkowych od potencjalnych zmian przedrakowych, w tym tych łagodnych, wynika z 2 fazy nowego badania opublikowanego w Nature Biomedical Engineering.
Około 90 proc. cyst trzustki jest łagodnych i może podlegać monitorowaniu bez leczenia. Ale cysty przedrakowe, choć rzadsze mogą rozwinąć się w raka trzustki, który wiąże się z dramatycznie krótkim przeżyciem – 6 miesięcy od diagnozy. Około 20 procent przypadków raka trzustki ma swój początek w cystach.

W USA, cysty trzustkowe są wykrywane incydentalnie podczas dużego badania CT i MRi. Douglas Pleskow, MD, gastroenterolog interwencyjny z Harvard University i Beth Israel Medical Center w Bostonie, Massachusetts wskazuje, że skany badające na przykład nerki lub kamienie żółciowe związane z bólem brzucha skutkują wykrywaniem większej liczby cyst trzustkowych. Oszacowano, że 10 do 15 procent dorosłych ma cysty, które są związane z procesem starzenia się.

Istnieje więc potrzeba różnicowania cyst potencjalnie rakotwórczych od cyst łagodnych zarówno z klinicznego jak i epidemiologicznego punktu widzenia. Tym bardziej jest to ważne, że chirurgia, która jest sposobem leczenia, kiedy cysty są przedrakowe lub rakotwórcze wiąże się z wysokim odsetkiem powikłań i śmiertelności i powinna być podejmowana bardzo ostrożnie.

Obecnie pierwszym testem w kierunku raka jest cytologia, ale jej precyzja sięga 58 procent. Nowe urządzenie wykorzystujące eksperymentalnie rozproszenie światła w spektroskopii LSS oceniało potencjał złośliwy 27 cyst od 25 pacjentów w porównaniu do pooperacyjnej histopatologii lub przeżycia całkowitego i uzyskało 95 procentową precyzję.

Pooperacyjna histopatologia stanowi złoty standard oceny cyst, ale jest dostępna jedynie dla pacjentów, którzy przeszli zabieg chirurgiczny i jeżeli możliwe było pozyskanie materiału do analizy. W nowym badaniu 5 chorych nie przechodziło zabiegu chirurgicznego i było obserwowanych przez więcej niż rok po ocenie. Nie stwierdzono złośliwości.

Urządzenie zostało opracowane przez współautora badania Lev’a Perelman;a, inżyniera biomedycznego na Harwardzie i z Beth Israel, który jest właścicielem technologii LSS.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe