Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Hemoklipsy w prewencji późnych krwawień po polipektomii

Źródło: DM/www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(19)40859-7/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 18.06.2019
 
 
Jednym z najczęstszych powikłań usuwania polipów jelita grubego są krwawienia, zarówno wczesne jak i pojawiające się po wielu dniach. Jedną z metod prewencji krwawień jest założenie hemoklipsów, zwłaszcza przy zmianach dużych rozmiarów - czy takie postępowanie aby na pewno jest poprawne weryfikuje publikacja z prestiżowego czasopisma Gastroenterology.
Wieloośrodkowy zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych przeprowadził randomizowane badanie, w którym 1098 pacjentom w trakcie kolonoskopii usuwano polipy o wymiarze co najmniej 1 centymetra. 547 pacjentów przypisano do grupy interwencyjnej, w której profilaktycznie zakładano hemoklipsy, a u 551 pacjentów zaniechano takiego postępowania. Sprawdzono, w której z grup po 30 dniach istotnie częściej dochodziło do spadku stężenia hemoglobiny o co najmniej 2g/dl, niestabilności hemodynamicznej, ponownej kolonoskopii lub konieczności wykonania angiografii lub operacji.

Okazało się, że późne krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego pojawiło się u 2,3% pacjentów w grupie badawczej i u 2,9% pacjentów z grupy kontrolnej; nie odnotowano natomiast zgonów i żaden pacjent nie wymagał angiografii ani operacji. Analizy statystyczne wykazały, że istotnymi czynnikami ryzyka opóźnionego krwawienia są stosowanie warfaryny, wielkość polipów i ich lokalizacja; umieszczenie hemoklipsów nie redukowało ryzyka krwawienia.

Wykazano zatem, że takie postępowanie nie znajduje uzasadnienia w kontekście zapobiegania późnym krwawieniom z miejsc resekowanych zmian
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe