GASTROENTEROLOGIA
Choroby trzustki i dróg żółciowych
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
freepik

Immunoterapia skuteczna w leczeniu cukrzycy typu 1

Źródło: News-medical.net/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 10.08.2017
 
 
Naukowcy z Wielkiej Brytanii dowiedli, że immunoterapia może pomagać pacjentom z cukrzycą typu 1. Wyniki ich badań zostały opublikowane w Science Translational Medicine.
W badaniu wzięło udział 27 uczestników z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 1., których podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich przez pół roku dostawała co 2 lub co 4 tygodnie podskórny zastrzyk antygenów leukocytów ludzkich–DR4(DRB1*0401). Druga grupa przyjmowała placebo.

U badanych z grupy placebo zaobserwowano, że stężenie peptydu C (które jest wskaźnikiem poziomu insuliny) spadło znacząco w 3, 6, 9 i 12 miesiącu od rozpoczęcia badania. Takiego spadku nie odnotowano u uczestników poddanych immunoterapii.

W ciągu 12 miesięcy dawka insuliny, jaką przyjmowali badani z grupy placebo, wzrosła o ponad 50 proc, ale w grupie poddanej immunoterapii nie zmieniła się.

Naukowcy podkreślają, że opracowana przez nich terapia sprawia, że limfocyty T nie atakują komórek β – zamiast tego skupiają się na leku, co z kolei przekłada się na sprawniejszą produkcję insuliny w organizmie pacjenta.

Badacze chcą teraz zaprojektować próby kliniczne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy lek na cukrzycę typu 1. mógłby pojawić się na rynku za 5-10 lat.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.