Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Inaktywowany wysoką temperaturą szczep Bifidobacterium bifidum MIMBb75 w leczeniu zespołu jelita drażliwego

Źródło: The Lancet Gastroenterology & Hepatology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 03.09.2020
 
 
Bifidobacterium bifidum MIMBb75 jest jednym ze szczepów probiotycznych, które wykazują pozytywny efekt u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Istnieją obawy że zastosowanie żywych kultur bakterii niesie ze sobą ryzyko u pacjentów podatnych na infekcję.
Na łamach Lancet Gastroenterology and Hepatology ukazały się wyniki badania klinicznego w którym zastosowano inaktywowany wysoką temperaturą szczep Bifidobacterium bifidum MIMBb75 (SYN-HI-001) w leczeniu pacjentów z zespołem jelita drażliwego.

Do badania włączono pacjentów spełniający kryteria zespołu jelita drażliwego według kryteriów rzymskich III. Ponadto, pacjenci zgłaszali nasilenie bólu brzucha na co najmniej 4 w 11 punktowej numerycznej skali w ciągu co najmniej dwóch dni w trakcie ostatnich dwóch tygodni. Pacjentów losowo przydzieloną do grup: SYN-HI-001 raz dziennie przez 8 tygodni lub placebo. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek pacjentów u których doszło do co najmniej 30% poprawy w zakresie bólu brzucha oraz ogólną poprawę w zakresie objawów zespołu w ciągu 4 z 8 tygodni leczenia.

222 pacjentów przydzieloną do grupy placebo, a 221 do grupy interwencyjnej. Pierwszorzędowy punkt końcowy spełniło 74 (34%) pacjentów otrzymujących SYN-HI-001 oraz 43 (19%) z grupy kontrolnej (RR=1,7; 95% CI: 1,3-2,4). Nie zaobserwowano ciężkich działań niepożądanych w trakcie leczenia. W grupie interwencyjnej dwóch pacjentów doświadczyło bólu brzucha związanego prawdopodobnie z leczeniem.

SYN-HI-001 istotnie poprawia funkcjonowanie pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Wyniki wskazują, że pozytywne efekty szczepów bakteryjnych mogą być przekazywane również przez inaktywowane komórki.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), RR – Relative Risk (pl. ryzyko względne)
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe