Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak oszacować ryzyko HCC u pacjentów z marskością?

Źródło: DM/www.journal-of-hepatology.eu/article/S0168-8278(19)30291-0/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.06.2019
 
 
Rak wątrobowokomórkowy często jest pokłosiem wieloletnich zmian patologicznych toczących się w obrębie wątroby. W narządzie z obecnością ognisk marskich może dojść do nowotworzenia, choć trudno jednoznacznie oszacować ryzyko w danym punkcie czasowym. Z pomocą przyszli naukowcy z University of Washington, a swoim odkryciem podzielili się na łamach prestiżowego Journal of Hepatology.
Korzystając z bazy danych Veterans Affairs analizie poddano ponad 23 tysiące pacjentów z marskością wątroby, w tym 7068 na podłożu niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby i 16 175 z alkoholową chorobą wątroby. Na podstawie nawet 6-letniego okresu obserwacji (średnio 3,7 lat) i wykonanych analizach statystycznych opracowano kalkulator, który pomaga oszacować ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego.

Zidentyfikowano w sumie 1278 przypadków HCC ; średnia roczna zapadalność na HCC wynosiła 1,56% w grupie osób z marskością wątroby na podłożu NAFLD i 1,44% w alkoholowej chorobie wątroby. Modele szacujące ryzyko wystąpienia HCC zostały opracowane osobno dla wymienionych pierwotnych patologii wątroby i obejmowały takie czynniki predykcyjne jak wiek, płeć, cukrzyca, BMI, liczba płytek krwi, stężenie albuminy surowicy i wskaźnik de Ritisa (AST/ALT). Okazało się, że opracowane modele wykazały się dobrą miarą dyskryminacji i kalibracji oraz osiągnęły obszar pod krzywą ROC 0,75 i 0,76 odpowiednio dla NAFLD i alkoholowej choroby wątroby.

Badacze umieścili cenne narzędzie na stronie internetowej pod adresem: www.hccrisk.com
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe