Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jaka część porad na internetowym forum dla anonimowych użytkowników z dolegliwościami gastroenterologicznymi jest poprawna?

Źródło: Mikołaj Kamiński
Autor: Marta Koblańska |Data: 26.02.2020
 
 
Jak pokazują badania większość społeczeństwa korzysta z Internetu w celu zdobycia wiedzy dotyczącej zdrowia. Szczególnie atrakcyjne dla wielu pacjentów są anonimowe fora, które pozwalają na szczere zwierzenie się ze swojego problemu i poszukiwanie porady. Szczególnie ta forma może znaleźć uznanie wśród osób ze wstydliwymi dolegliwościami takimi jak dolegliwości pokarmowe.
Kamiński i wsp. przeanalizowali ponad 2,7 tysiąca wątków na sekcji gastrologicznej polskiego forum internetowego dla anonimowych użytkowników. Każdy wątek został scharakteryzowany pod względem głównego problemu osoby zakładającej wątek oraz zgłaszanych chorób i objawów. Następnie autorzy ocenili racjonalność odpowiedzi innych anonimowych użytkowników.

Pacjenci anonimowo najczęściej prosili o diagnozę dolegliwości (66,8% wątków), propozycję leczenia (38,9%) oraz interpretację badań diagnostycznych (11,13%). Użytkownicy najczęściej skarżyli się na ból brzucha (38,5%), biegunkę (16,2%), wzdęcia (13,0%), nudności (11,3%) i zaparcia (10,6%). Ból brzucha był najczęściej lokalizowany w prawym nadbrzuszu. Aż w 11% przypadków pacjenci zgłaszali co najmniej jeden objaw alarmowy taki jak dysfagia, odynofagię, krew w wymiotach lub krew w stolcu itp. Spośród 3550 odpowiedzi, 1257 (35,4%) zostało ocenionych jako racjonalne, 693 (19,5%) jako neutralne (tj. zastosowanie się do nich nie miałoby prawdopodobnie ani pozytywnego ani negatywnego wpływu na dolegliwości lub postępowanie lecznicze), a 157 (4,4%) jako szkodliwe. Szkodliwe odpowiedzi charakteryzowały się poradami, które mogłyby spotęgować odczuwane dolegliwości lub zignorowaniem obecności objawu alarmowego. 1440 (40,6%) odpowiedzi nie zawierało porady dla użytkownika szukającego pomocy. Deklaracja przez założyciela wątku obecności krwi w stolcu, dyspepsji, bólu w prawym nadbrzuszu, niezamierzonej utraty masy ciała lub nieswoistego zapalenia jelit było niezależnie związane z otrzymaniem co najmniej jednej szkodliwej pomiary.

Przedstawiona praca szczegółowo przeanalizowała treści występujące na forum internetowym dla pacjentów gastroenterologicznych. Klinicyści mogą wykorzystać wyniki badania jako ostrzeżenie dla pacjentów, by ci z dużą ostrożnością podchodzili do porad otrzymywanych na anonimowych portalach. Jak podkreślają autorzy, szczególną uwagę należy poświęcić, aby pacjenci znali objawy alarmowe, które powinny ich skłonić do poszukiwania profesjonalnej pomocy.

Artykuł „Analysis of Answers to Queries among Anonymous Users with Gastroenterological Problems on an Internet Forum” jest dostępny w trybie open-access.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe