Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kiedy rozpoczynać skrining raka jelita grubego u pacjentów z cukrzycą

Źródło: Plos Medicine
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 02.12.2020
 
 
Diabetycy mają zwiększone ryzyko raka jelita grubego i obserwuje się, że rak jelita grubego wcześniej występuje w tej populacji. Zespół badaczy z Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech przeanalizował dane populacyjne ze Szwecji w celu określenia, kiedy należy rozpoczynać skrining raka jelita grubego u pacjentów z cukrzycą.
W badaniu wykorzystano dane z lat 1964-2015. Spośród 12,6 mln osób obserwowanych w tym przedziale czasowym 162 tys. zachorowało na raka jelita grubego, a 560 tys. na cukrzycę. W badaniu określono, w jakim wieku osoby z cukrzycą mają skumulowane ryzyko raka jelita grubego na poziomie osób bez cukrzycy w wieku 50 lat, tj. w wieku w którym rozpoczyna się badanie przesiewowe. Okazało się że mężczyźni z cukrzycą osiągają takie ryzyko 5 lat wcześniej tj. wieku 45 lat, a kobiety z cukrzycą 4 lata wcześniej tj. wieku 46 lat.

Wyniki analizy sugerują, że u pacjentów z cukrzycą, bez dodatkowych obciążeń genetycznych raka jelita grubego, należałoby rozpocząć skrining w kierunku raka jelita grubego w wieku około 45 lat.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe