Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kolonoskopia ratuje życie, ale jej się boimy

Udostępnij:
Profilaktyczna kolonoskopia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60–90 proc. Niestety, wokół tego badania wciąż krąży wiele mitów, które do niego zniechęcają.
Kolonoskopia jest badaniem, które łączy w sobie zarówno elementy diagnostyki, jak też pozwala na usuwanie polipów, które z czasem mogą ulec zezłośliwieniu. Oprócz tego daje możliwość rozpoznania różnych schorzeń jelita grubego, kontroli leczenia i wykonywania zabiegów w wielu chorobach gastrologicznych. Umożliwia rozpoznanie, ale co najważniejsze – daje szansę na całkowite wyleczenie zmian nowotworowych na wczesnym etapie choroby. Podczas kolonoskopii istnieje również możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego.

Zdaniem ekspertów ryzyko zachorowania na raka jelita grubego można byłoby zmniejszyć aż o 60–90 proc. poprzez profilaktyczne wykonywanie kolonoskopii, ale wokół badania wciąż krąży wiele mitów, w konsekwencji czego większość społeczeństwa ma własne, często mylne wyobrażenie na temat jego przebiegu i odkłada decyzję o jego wykonaniu.

Znajduje to odzwierciedlenie w statystykach. W ramach badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego na kolonoskopię zgłasza się w Polsce zaledwie ok. 17 proc. kwalifikujących się do nich pacjentów, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych jest to 40 proc., a w Belgii aż 60 proc.

Dlaczego warto poddać się kolonoskopii
– Skończone 50 lat to wystarczający powód, by profilaktycznie poddać się kolonoskopii będącej standardem w wykrywaniu polipów, zmian przednowotworowych i nowotworów. Badanie służy wychwyceniu choroby, zanim jeszcze pojawią się jej objawy. Narosło jednak wokół kolonoskopii wiele mitów, w konsekwencji czego większość społeczeństwa ma własne, często mylne wyobrażenie na temat przebiegu tego badania. Życzyłbym sobie tego, by podejście Polaków do kolonoskopii zmieniło się, by w ich świadomości było to badanie, dzięki któremu pacjent upewnia się, że jest zdrowy, a nie dowiaduje się, że coś mu dolega. Profilaktyczne kolonoskopie mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60–90 proc. Naprawdę warto się badać, to procentuje – przekonuje prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii, kierownik Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego.

– Kolonoskopia przesiewowa ma udokumentowane działanie obniżające zachorowalność na raka jelita grubego oraz umieralność z powodu tej choroby. Jest to świetna procedura, jeśli chodzi o możliwości diagnostyczne, bo endoskop można wprowadzić do całego jelita grubego i uwidocznić jego całą powierzchnię od środka. I co najważniejsze, jednoczasowo można usunąć zmiany przedrakowe albo wczesne raki kwalifikujące się do leczenia endoskopowego. W taki sposób u osoby badanej możemy wyleczyć wczesnego raka lub usunąć zmiany, z których w przyszłości może się on rozwinąć. Z tego powodu kolonoskopia wydaje się bardzo atrakcyjnym narzędziem przesiewowym – dodaje dr n. med. Nastazja Dagny Pilonis z Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym.

Kolonoskopia to nie kosmos
Głównym celem kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier – wyłącz raka!” jest promocja profilaktyki przednowotworowej, podnoszenie świadomości społecznej Polaków w zakresie czynników ryzyka, a także motywacja do przełamywania lęku i wstydu przed badaniami oraz podkreślanie znaczenia wczesnego wykrywania choroby w skutecznym jej leczeniu. Podczas zakończonej właśnie IV edycji kampanii, przebiegającej pod hasłem „Kolonoskopia to nie kosmos”, organizatorzy podkreślali szczególną rolę badań profilaktycznych w odniesieniu do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i zwracali uwagę na niepokojące objawy, mogące świadczyć o pierwszych symptomach choroby.

Niewiedza i brak świadomości często wywołują niepokój i bywają odpowiedzialne za poczucie lęku. Skutecznym sposobem na oswajanie strachu i kształtowanie świadomości są działania edukacyjne. W ramach kampanii organizatorzy przygotowali m.in. specjalny film edukacyjny „Z Motyką na raka…, czyli kolonoskopia w pytaniach i odpowiedziach”. W roli pełnego pytań i wątpliwości pacjenta wystąpił popularny artysta kabaretowy Robert Motyka, zaś ekspertem i przewodnikiem objaśniającym przebieg badania i udzielającym wyczerpujących odpowiedzi nt. kolonoskopii był prof. dr. hab. n. med. Michał Kamiński, kierownik Zakładu Profilaktyki Nowotworów oraz Pracowni Endoskopii Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego.

Materiał wideo pojawił się w internecie, w kanałach mediów społecznościowych kampanii (Facebook, YouTube – „Z Motyką na raka…, czyli kolonoskopia w pytaniach i odpowiedziach”).
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.