Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Konsumpcja glutenu a funkcje poznawcze amerykańskich kobiet

Źródło: strona wydawcy: doi:10.1001/jamanetworkopen.2021.13020
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 24.06.2021
 
 
Sugeruje się, że ograniczenie konsumpcji glutenu może przeciwdziałać pogorszeniu funkcji poznawczych związanych z wiekiem.
Stwierdzenie to z opiera się m.in. na częstszym występowaniu zaburzeń poznawczych u pacjentów z chorobą trzewną. Na łamach JAMA Network Open ukazała się analiza danych pochodzących z amerykańskiego badania populacyjnego Nurses' Health Study II, dotyczącego związku pomiędzy konsumpcją glutenu a funkcjami poznawczymi u kobiet bez choroby trzewnej.

Dane pochodziły z lat 1991-2015. Konsumpcja glutenu oceniano na podstawie regularnie wypełnianych kwestionariuszy żywieniowych, a czynności poznawcze na podstawie zwalidowanej baterii psychologicznej do rozpoznawnia zaburzeń poznawczych Cogstate Brief Battery.

Grupa badawcza objęła prawie 13,5 tysięcy kobiet w średnim wieku 61 ±5 lat. Porównując kobiety, które konsumowały najwięcej i najmniej glutenu, nie odnotowano związku pomiędzy konsumpcją glutenu a sprawnością czynności psychomotorycznych, uwagi jak również zdolności do uczenia i korzystania z pamięci krótkotrwałej oraz ogólnych zdolności poznawczych.

U kobiet w badaniu Nurses' Health Study II nie stwierdzono związku pomiędzy konsumpcją glutenu a funkcjami poznawczymi.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe