GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Konsumpcja wysokoprzetworzonej żywności a ryzyko wystąpienia chorób zapalnych jelit

Źródło: The BMJ
Redaktor: Bogusz Soiński |Data: 06.10.2021
 
 
Wyniki dużego badania kohortowego, do którego włączono ponad 116 tys. dorosłych z 21 krajów świata, wskazują, że spożywanie produktów w dużym stopniu przetworzonych jest związane z większym ryzykiem chorób zapalnych jelit. Może prowadzić też do dysbiozy.
Choroby zapalne jelit częściej występują w wysoko rozwiniętych społeczeństwach niż w tych o niższym stopniu rozwoju. Na tej podstawie uważa się, że za te różnice mogą odpowiadać czynniki środowiskowe, np. jakość spożywanego pokarmu. Na łamach „British Medical Journal” opublikowano wyniki dużego badania kohortowego, w którym analizowano związek pomiędzy konsumpcją wysokoprzetworzonej żywności a ryzykiem wystąpienia chorób zapalnych jelit.

Do badania włączono ponad 116 tys. dorosłych z 21 krajów z pięciu kontynentów, w tym między innymi z Polski, Kanady, Indii i Chin. Każdy z uczestników w co najmniej 3-letnich odstępach czasowych wypełniał kwestionariusz dotyczący spożywanych pokarmów. Pacjentów obserwowano pomiędzy 2003 a 2016 rokiem. Mediana czasu obserwacji wyniosła 9,7 roku. Łącznie w czasie obserwacji odnotowano 90 zachorowań na chorobę Leśniowskiego-Crohna i 377 na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W wieloczynnikowym modelu hazardu Coxa spożywanie produktów w dużym stopniu przetworzonych było związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób zapalnych jelit (porównanie co najmniej 5 posiłków dziennie vs rzadziej niż 1 posiłek dziennie: HR = 1,82; 95 proc. CI: 1,22–2,72; porównanie 1-4 posiłków przetworzonej żywności vs rzadziej niż 1 posiłek dziennie wysokoprzetworzonej żywności dziennie: HR = 1,67; 95 proc. CI: 1,18–2,37). Spożywanie wysokoprzetworzonej żywności – słodkich napoi, słodyczy, słodkich przekąsek oraz przetworzonego mięsa – było związane z większym ryzykiem wystąpienia chorób zapalnych jelit. Nie odnotowano, aby samo spożycie białego lub czerwonego mięsa, nabiału, produktów mącznych, warzyw i owoców łączyło się z zapadalnością na choroby zapalne jelit.

Konsumpcja wysokoprzetworzonej żywności jest związana z większym ryzykiem chorób zapalnych jelit. Podejrzewa się, że spożywanie produktów w dużym stopniu przetworzonych może prowadzić do dysbiozy – zaburzeń składu mikroflory jelitowej. Dysbioza może powodować zaburzenia tolerancji immunologicznej w barierze jelitowej, a przez to osoby nią dotknięte mogą być bardziej podatne na rozwój autoimmunologicznych zapaleń jelit.

Opracowanie: lek. Mikołaj Kamiński

CI – Confidence Interval (przedział ufności), HR – Hazard Ratio (hazard względny)
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.