SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Kości zostały rzucone, czyli lista szpitali w sieci ogłoszona
 
Działy: Aktualności
Szesnaście oddziałów Narodowego Fundusz Zdrowia we wtorkowy wieczór ogłosiło listy szpitali, które znalazły się w sieci.
Pełną listę można zobaczyć na stronie: www.nfz.gov.pl/bip/oddzialy-wojewodzkie-nfz-siec-szpitali. Przygotował ją w NFZ i podzielił na szesnaście wojewódzkich odcinków.

- Sieć szpitali ustabilizuje rynek świadczeń stacjonarnych. Główna zmiana, która dotyczy sieci to sposób finansowania placówek – reklamowała produkt Agnieszka Pachciarz, wcześniej prezes NFZ, dziś szef wielkopolskiego oddziału funduszu. - Zapewni to odpowiedni poziom finansowanie szpitali, które wejdą do sieci. Wysokość ryczałtu będzie uzależniona od świadczeń wykonanych i właściwie sprawozdanych za poprzedni okres rozliczeniowy. Zatem nowy model finansowanie nie będzie działał demotywująco – dodała.

Obawy co do listy zgłaszali wcześniej inni eksperci. - Współczuję podmiotom prywatnym. Argumenty polityczne nie zagrają na ich korzyść - mówił Rafał Janiszewski, właściciel kancelarii doradczej. - Będzie tydzień na zgłoszenie protestu i spodziewam się, że takie protesty napłyną lawinowo. Zastanawiam się jednak czy warto je składać. Bo najpierw resort ma zamiar ogłosić listę sieciowych szpitali, a dopiero potem ujawnić mechanizm ich finansowania. Dopiero gdy ogłosi tą drugą część reformy wszystko będzie jasne - dodał.

- Jeżeli w sieci szpitali będzie ta sama ilość środków, to tak naprawdę nic się nie zmieni. Niewykluczone, że część prywatnych szpitali będzie miała problemy, być może nawet upadnie, ale przez to zwiększą się kolejki w szpitalach publicznych, sieciowych - powiedział Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- Sieć szpitali daje chorym i lecznicom gwarancję bezpieczeństwa. Można to streścić jednym słowem, słowem „misja". To koniec pogoni za dobrze płatną procedurą, za pieniądzem – odpowiedział krytykom minister Konstanty Radziwiłł.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe