GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Krew utajona w kale

Autor: Alicja Kostecka |Data: 02.09.2019
 
 
Tańszą i szybszą alternatywą dla profilaktycznej kolonoskopii jest badanie na obecność krwi utajonej w kale. Wynik badania - dodatni lub ujemny - zależy od przyjętych punktów odcięcia. Próby najoptymalniejszych identyfikacji podjął się zespół naukowców z Oakland.
Na łamach prestiżowego czasopisma Gastroenterology ukazała się metaanaliza, w której oceniono czułość i swoistość, a także wykrytą liczbę nowotworów, zaawansowane gruczolaki i dodatnie wyniki testu przy progach dodatnich wynoszących ≤10μg hemoglobiny na g kału, 10 do ≤20 μg/g, 20 do ≤30 μg/g i >30 μg/g. Przeanalizowano także wpływ wieku i płci na rezultat badania.

Metaanaliza objęła 46 badań z udziałem około 2,4 miliona osób; wśród nich zidentyfikowano 6478 zachorowań na raka jelita grubego. Czułość badania wzrosła z 69% przy progach >10 μg/g i ≤20 μg/g do 80% przy progach ≤10 μg/g. Przy tych wartościach progowych czułość wykrywania zaawansowanych gruczolaków wzrosła z 21% do 31%, podczas gdy swoistość zmniejszyła się z 94% do 91%. W 3 badaniach według płci czułość wykrywania raka jelita grubego wynosiła 77% u mężczyzn i 81% u kobiet, lecz 4-procentowa różnica okazała się nieistotna statystycznie (p=0,68). Z kolei w kolejnych 3 badaniach podzielonych na grupy wiekowe czułość wynosiła 85% dla wieku 50–59 lat i 73% dla wieku 60–69 lat (p=0,10).

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że w Polsce dostępna jest profilaktyczna kolonoskopia. Przysługuje ona osobom w wieku 50–65 lat, u których nie wykonywano badania w ciągu ostatnich 10 lat, osobom w wieku 40–49 lat mającym krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego oraz osobom w wieku 25–49 lat z rodzinnym obciążeniem rakiem jelita grubego niezwiązanego z polipowatością (HNPCC).
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe