Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Krwawienie z przewodu pokarmowego po eradykacji H.pylori - ostrożnie z aspiryną
Źródło: DM/https://gut.bmj.com/content/early/2019/05/16/gutjnl-2019-318352
Autor: Marzena Demska |Data: 27.05.2019
 
 
Odkrycie i zbadanie Helicobacter pylori okazało się kamieniem milowym w diagnostyce i leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz raka żołądka. Obecnie już nie trzeba usuwać części żołądka by wyleczyć owrzodzenie, które leczone jest farmakoterapią. Część pacjentów po eradykacji H. pylori, ze względu na schorzenia współtowarzyszące, musi zażywać aspirynę - czy w tej subpopulacji istnieje zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego?
Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Chin na łamach Gastroenterology opublikował wyniki retrospektywnej analizy danych pacjentów, którzy w latach 2003-2012 zostali poddani eradykacji H. pylori; badanych podzielono na 3 grupy (początek zażywania aspiryny po eradykacji, przewlekłe zażywanie aspiryny i brak jej zażywania) i oceniono, w której z grup występowało najwyższe ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.

Analiza objęła aż 61 438 pacjentów, z czego 6985 znalazło się w pierwszej, 5545 w drugiej i 48 908 w trzeciej z wymienionych grup. Po uwzględnieniu wieku i płci okazało się, że częstość hospitalizacji z powodu krwawienia z przewodu pokarmowego w poszczególnych grupach wynosi odpowiednio 10,4, 7,2 i 4,6 na 1000 pacjentolat. Najwyższe ryzyko krwawienia występowało u osób zażywających aspirynę po eradykacji (HR 1,89), jednak ryzyko to było istotne jedynie przez pierwsze 6 miesięcy i dotyczyło głównie górnego (HR 2,52), a nie dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego, jak i eradykacja H. pylori są stosunkowo częste, warto zatem pamiętać o zwiększonym ryzyku krwawienia w wymienionej grupie pacjentów.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe