GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Które leki najskuteczniej łagodzą IBS w postaci z biegunką i mieszaną?

Źródło: DM/https://gut.bmj.com/content/early/2019/04/16/gutjnl-2018-318160
Autor: Alicja Kostecka |Data: 09.05.2019
 
 
Tagi: IBS, biegunka
Naukowcy z Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych przeprowadzili metaanalizę oceniającą skuteczność terapii farmakologicznych w łagodzeniu objawów takich jak biegunka oraz naprzemienne zaparcia z biegunką w przebiegu IBS.
Dane literaturowe podają, że na zespół jelita drażliwego (Irritable Bowel Syndrome, IBS) może cierpieć od 7 do nawet 21% populacji. Rozpoznanie choroby opiera się w oparciu o objawy, wykluczenie związanych z nimi niepokojących cech (początek objawów po 50. roku życia, niewyjaśniona utrata masy ciała, wywiad rodzinny dotyczący wybranych organicznych chorób przewodu pokarmowego, dowody utraty krwi przez przewód pokarmowy i niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza) oraz wyniki wybranych testów (m.in. badania serologiczne w kierunku celiakii czy odpowiednie badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego), aby wykluczyć choroby organiczne, które mogą naśladować zespół jelita drażliwego. Jednymi z postaci tej choroby są postaci z biegunką (D) oraz mieszana (M) - na łamach presitżowego The Gut Journal podano, które leki wykazują największą skuteczność w ich leczeniu.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych przeprowadzili metaanalizę oceniającą skuteczność terapii farmakologicznych w łagodzeniu objawów takich jak biegunka oraz naprzemienne zaparcia z biegunką w przebiegu IBS. Pod uwagę wzięto uznane i zarejestrowane leki (głównie antagoniści receptorów 5-HT3 i opioidowych oraz rifaksymina; część z preparatów jeszcze nie jest dostępnych w Polsce). Zidentyfikowano 18 randomizowanych badań klinicznych (siedem dotyczących alosetronu, pięć ramosetronu, dwa rifaksyminy i cztery eluksadoliny) obejmujących łącznie 9844 pacjentów.

Wszystkie badane preparaty okazały się skuteczniejsze od placebo w leczeniu postaci IBS z biegunką i mieszaną; alosetron 1 mg dwa razy dziennie okazał się najskuteczniejszy pod względem łagodzenia bólu brzucha, poprawy konsystencji kału i wpływu na globalne objawy choroby. Ramosetron 2,5 µg raz na dobę okazał się z kolei najskuteczniejszy w łagodzeniu bólów brzucha. Ceną za skuteczność jest niestety bezpieczeństwo - wykazano, że liczba zdarzeń niepożądanych była znamiennie większa w przypadku stosowania alosetronu i ramosetronu w porównaniu z placebo. Najlepszym profilem bezpieczeństwa wykazała się rifaksymina 550 mg trzy razy na dobę i okazała się jedynym lekiem, który nie prowadził istotnie częściej do zaparć.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.