Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Leczenie biologiczne obniża ryzyko sercowo-naczyniowe

Źródło: https://gut.bmj.com/content/early/2019/08/24/gutjnl-2019-318932
Autor: Alicja Kostecka |Data: 05.09.2019
 
 
Tagi: LCD
Udowodniono, że choroby zapalne jelit podnoszą ryzyko sercowo-naczyniowe oraz zakrzepowo-zatorowe. Znaczna większość pacjentów jest jednak leczona, ważne jest zatem zbadanie wpływu stosowanych terapii na ryzyko występowania innych chorób. Jedna z takich prac ukazała się niedawno na łamach prestiżowego The Gut Journal.
Zespół naukowców z Francji i Danii, korzystając z danych zawartych we francuskim rejestrze ubezpieczeń społecznych, ocenił wpływ stosowania inhibitorów TNF-alfa oraz tiopuryn u pacjentów z chorobami zapalnymi jelit na ryzyko sercowo-naczyniowe. Do analiz włączono 177 827 pacjentów, spośród których 50,7% stanowili pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna, a mediana wieku badanej populacji wyniosła 46,2 lat.

Odnotowano 4145 ostrych zespołów wieńcowych, co daje zapadalność na poziomie 5,4 przypadków na 1000 osobolat. W porównaniu do pacjentów nieotrzymujących inhibitorów TNF-alfa osoby leczone biologicznie charakteryzowały się istotnie mniejszym ryzykiem OZW (HR 0,79). Takiej zależności nie wykazano dla tiopuryn (w tym często stosowanej azatiopryny). Wśród chorych przyjmujących inhibitory TNF-alfa największe korzyści w zakresie redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego odnoszą mężczyźni (HR 0,54).
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe