GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leczenie biologiczne prowadzi do spadku odsetka kolektomii

Udostępnij:
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego występuje w Europie u około 500 na 100 000 osób. Dane literaturowe podają, że około 20% pacjentów wymaga w końcu operacji, a wskaźnik kolektomii po 10-letnim okresie trwania choroby wynosi około 16%. Według danych z prestiżowego czasopisma Inflammatory Bowel Diseases, dzięki zastosowaniu leczenia biologicznego, odsetek ten będzie ulegał zmniejszeniu.
Naukowcy z University of North Carolina dokonali analizy danych 93 930 pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego; zaczerpnięto je z bazy IQVIA Legacy PharMetrics Adjudicated Claims. Oceniono, jak na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmienił się przebieg choroby oraz związana z tym konieczność przeprowadzenia kolektomii.

Wśród badanej populacji w latach 2007-2016 przeprowadzono 2275 (2,4%) zabiegów usunięcia jelita grubego. Obecne trendy wskazują na spadek częstości wykonywania zabiegu - wskaźnik kolektomii znacznie spadł między 2007 a 2016 rokiem, z 7,8 na 1000 osobolat do 4,2 na 1000 osobolat w 2016 roku (p <0,001). Najprawdopodobniej ma to związek z pojawianiem się i stosowaniem leków biologicznych, gdyż wskaźnik ich stosowania znacznie i istotnie wzrósł, ze 131 na 1000 osobolat do 589 na 1000 osobolat we wspomnianym przedziale czasowym (p<0,001).

Obecnie trwa co najmniej 348 badań, których celem jest walidacja istniejących oraz nowych terapii; te ostatnie dotyczą zarówno połączeń znanych leków, jak i nowych substancji czynnych. Dzięki tak dynamicznemu postępowi być może za kilkanaście lat o przeprowadzaniu kolektomii u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego będą opowiadać już tylko podręczniki historii medycyny.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.