Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Leczenie chorób zapalnych jelit u kobiet w ciąży inhibitorami TNF- α

Źródło: DM/https://academic.oup.com/ibdjournal/advance-article-abstract/doi/10.1093/ibd/izz110/5506434?redirectedFrom=fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 26.06.2019
 
 
Choroby zapalne jelit niejednokrotnie dotykają kobiet w wieku reprodukcyjnym, ważne jest zatem określenie bezpieczeństwa poszczególnych leków, szczególnie coraz częściej stosowanych leków biologicznych. Jednymi z najczęściej używanych są inhibitory TNF-α - sprawdzono, czy kobiety będące w ciąży i chorujące na LCD lub CU mogą bezpiecznie odstawić lek.
Na łamach The Journal of Inflammatory Bowel Diseases ukazały się wyniki badania przeprowadzonego przez duńsko-australijski zespół naukowców, w którym oceniono, czy występuje dodatkowe ryzyko nawrotu przed porodem u kobiet, które przerwały leczenie inhibitorami TNF- α przed 30. tygodniem ciąży. Dokonano także oceny wpływu takiego postępowania na stan zdrowia noworodka.

Do badania zakwalifikowano 153 kobiety z 22 ośrodków w Danii, Australii i Nowej Zelandii 153. Okazało się, że u kobiet z remisją choroby odsetek nawrotów nie różnił się znacząco między tymi, które przerwały leczenie przed 30. tygodniem ciąży (1/46, 2%) w porównaniu z tymi, które kontynuowały leczenie (8/74, 11%; p=0,08). Wykazano, że nawrót choroby jak i kontynuowanie stosowania inhibitora TNF- α wiążą się ze zmniejszeniem średniej masy urodzeniowej o odpowiednio 367 g (p=0,001) i 274 g (p=0,007).

Bariera łożyskowa nie jest wysoce selektywna, zatem powinno się ograniczać stosowanie leków do przypadków absolutnej konieczności. Włączenie lub wyłączenie danego leku zawsze jest poprzedzone bilansem zysków i strat; w powyższym badaniu udowodniono, że u kobiet z IBD będącymi w ciąży odstawienie inhibitora TNF- α nie tylko jest stosunkowo bezpieczne, ale i przynosi pewne korzyści.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe