Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Leki skuteczne w leczeniu przewlekłych zaparć

Źródło: www.thelancet.com/journals/langas/article/PIIS2468-1253(19)30246-8/fulltext#%20
Autor: Alicja Kostecka |Data: 04.09.2019
 
 
Tagi: zaparcia
Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego dotyczą od 15% do nawet 25% populacji. Oprócz zespołu jelita drażliwego występują idiopatyczne przewlekłe zaparcia, obniżające jakość życia i będące przyczyną niepokoju pacjentów. O tym, które leki wykazują największą skuteczność informuje publikacja z prestiżowego The Lancet Gastroenterology&Hepatology.
Z racji braku randomizowanych badań, porównujących poszczególne leki brytyjsko-amerykański zespół naukowców przeprowadził metaanalizę, której celem było określenie ich skuteczności. Zidentyfikowano 33 randomizowane badania obejmujące 17 214 pacjentów. W oparciu o punkt końcowy nieosiągnięcia trzech lub więcej pełnych spontanicznych wypróżnień (CSBM) na tydzień, najbardziej skuteczne okazały się bisakodyl i pikosiarczan sodu w dawce 10 mg raz na dobę - zostały sklasyfikowane na pierwszym miejscu po 4 tygodniach stosowania (RR 0,55, p=0,99), a 12-tygodniowa terapia jest najskuteczniejsza dzięki stosowaniu prukaloprydu w dawce 2 mg raz na dobę (RR 0,82, p=0,96). Gdy odpowiedź na leczenie została zdefiniowana jako wzrost liczby wypróżnień o co najmniej jedno na tydzień to w przypadku 4-tygodniowej kuracji najlepiej stosować bisakodyl; dla dłuższego, 12-tygodniowego leczenia najlepsze są prukalopryd 2mg raz na dobę oraz linaklotyd w dawce 290mcg raz na dobę. Najmniej bezpiecznym spośród badanych leków okazał się wspomniany bisakodyl.

Autorzy metaanalizy podkreślają wyższość wszystkich badanych leków nad placebo oraz nieznany wpływ ich długofalowego stosowania (większość badań ograniczała stosowanie preparatów do 12 tygodni).
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe