SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marskość wątroby zwiększa ryzyko udaru?
 
Kategorie: Choroby wątroby
Działy: Aktualności
Pacjenci z marskością wątroby znajdują w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia udaru, szczególnie udaru krwotocznego, wynika z nowego badania przedstawionego na International Stroke Conference ISC 2017.
Marskość wątroby jest charakterystyczna przez zaburzenia krzepnięcia związane z zarówno komplikacjami krwotocznymi jak i zakrzepowymi. Jednak ryzyko udaru w tej grupie nie zostało dokładnie ocenione – zauważają badacze. Ich zdaniem, rezultaty przez nich uzyskane stawiają wyzwanie poglądowi, że marskość chroni przed udarem niedokrwiennym i uzupełnia rosnącą ewidencję zwiększonego ryzyka udaru krwotocznego u chorych z marskością. Potrzeba jednak dalszych badań dotyczących w jakim stopniu leki oraz chaos laboratoryjny zmniejszają związek między marskością a udarem.

Badanie objęło 1618059 osób, spośród których 15586 miało zdiagnozowaną marskość. Byli oni w wieku średnio 74 lata. Każdego analizowanego roku między rokiem 2008 a 2014 udar miał miejsce u 2,2 procent osób z marskością wobec 1,1 procent osób bez tego schorzenia. Po dostosowaniu charakterystyki demograficznej i czynników ryzyka udaru, chorzy z marskością wykazywali 40 procent większe ryzyko w relacji do osób bez marskości. Związek był silniejszy dla udaru krwotocznego wewnątrzczaszkowego i podpajęczynówkowego niż dla udaru niedokrwiennego.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe