Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Medyczna marihuana pomaga osobom z chorobami zapalnymi jelit

Źródło: https://journals.lww.com/eurojgh/Abstract/publishahead/Medical_cannabis_for_inflammatory_bowel_disease_.97736.aspx
Autor: Alicja Kostecka |Data: 30.09.2019
 
 
Zastosowanie kannabinoidów w medycynie wciąż pozostaje tematem kontrowersyjnym, jednak nie można zamykać się w świecie własnych przekonań i warto przyjrzeć się faktom, których dostarczają badania naukowe. Kolejne, tym razem dotyczące zastosowania medycznej marihuany w leczeniu chorób zapalnych jelit, ukazały się na łamach European Journal of Gastroenterology & Hepatology.
Naukowcy z kilku izraelskich ośrodków ocenili dawkę i sposób spożywania legalnej marihuany medycznej, zdarzenia niepożądane, stosowanie innych leków i efekty długoterminowe u 127 pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit. Morfologię krwi, albuminy i CRP oznaczono przed, 1 miesiąc i co najmniej 1 rok po rozpoczęciu leczenia marihuaną. Pacjenci wypełnili także kwestionariusze dotyczące aktywności choroby, codziennego funkcjonowania i (ewentualnych) oznak uzależnienia.

Średnia zastosowana dawka wynosiła 31±15 g na miesiąc (u większości pacjentów wystarczyła dawka 30g). W czasie mediany obserwacji wynoszącej 44 miesiące nastąpił niewielki, ale statystycznie istotny przyrost masy ciała średnio o 2 kg w ciągu roku, a zapotrzebowanie na inne leki zostało znacznie zmniejszone. Osłabieniu uległo nasilenie objawów u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna - średnia punktacja w skali Harveya-Bradshawa spadła z 14±6,7 do 7±4,7 (p<0,001). Nie zaobserwowano negatywnego wpływu używania konopi indyjskich na status społeczny lub zawodowy pacjentów; co więcej, wzrósł odsetek osób aktywnych zawodowo, z 65% do 74% (p<0,05).
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe