Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Można zwiększyć liczbę uwidocznionych zmian płaskich w kolonoskopii

Źródło: AK/www.giejournal.org/article/S0016-5107(18)33283-8/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 14.03.2019
 
 
Tagi: kolonoskopia
Skutecznym narzędziem diagnostyczno-leczniczym w odniesieniu do zmian zlokalizowanych w jelicie grubym pozostaje kolonoskopia. Większość obserwowanych zmian ma charakter polipowaty, co sprawia, że niekiedy zmiany płaskie pozostają niezauważone, stanowiąc tym samym dalsze zagrożenie.
Endoskopia jest dziedziną świetnie rozwiniętą w Kraju Kwitnącej Wiśni - naukowcy z Osaka International Cancer Institute opublikowali wyniki pracy, w której podali sposób na uwidacznianie większej liczby zmian płaskich.

Przeprowadzili oni prospektywne, randomizowane badanie, obejmujące 802 pacjentów z 9 ośrodków. Pacjentów z dodatnim wynikiem badania na krew utajoną w kale, obserwacji po polipektomii lub z dolegliwościami ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego poddano kolonoskopii z użyciem światła białego (n=404) lub wywołującego fluorescencję (n=397). Zbadano, na ile użycie innego światła pozwoli zwiększyć wykrywalność najmniej widocznych zmian nowotworowych. Co ważne, charakterystyka pacjentów (płeć, wiek, wskazanie do kolonoskopii), doświadczenie endoskopistów i jakość kolonoskopii (m.in. przygotowanie jelita oraz stosowanie środków anestetycznych) nie różniły się istotnie między grupami.

Liczba wykrytych płaskich zmian nowotworowych w przeliczeniu na pacjenta okazała się istotnie wyższa w grupie poddanej kolonoskopii z użyciem fluorescencji niż w grupie z użyciem kolonoskopii standardowej (0,87 vs. 0,53); powyżej opisana zależność dotyczyła prawej części jelita grubego (0,61 vs. 0,30), nie otyczyła natomiast lewej części jelita grubego oraz odbytnicy (0,26 vs. 0,23). Całkowita liczba uwidocznionych zmian (a więc także polipowatych) nie różniła się istotnie między grupami (1,33 vs. 1,14 dla wszystkich zmian oraz 0,46 vs. 0,60 dla zmian o charakterze polipowatym).
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe