SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby zwiększa ryzyko zdarzeń sercowo- naczyniowych u kobiet
 
Działy: Aktualności
Kobiety z nieleczoną chorobą wątroby są w równym stopniu narażone na zdarzenia sercowo- naczyniowe jak mężczyźni z tą samą chorobą.
Badanie przeprowadzone na dużej populacji sugeruje, że niealkoholowe stłuszczenie wątroby neguje efekt ochronny na układ sercowo- naczyniowy związany z płcią żeńską.
W populacji ogólnej wiadomo, że płeć kobieca chroni przed ryzykiem sercowo-naczyniowym. Kobiety są mniej narażone niż mężczyźni na wystąpienie zdarzeń sercowo- naczyniowych takich jak: zawał serca, ból w klatce piersiowej, niewydolność serca lub udar mózgu. Ten efekt ochronny jest wynikiem różnic hormonalnych, zwłaszcza do menopauzy.
Badacze przyjrzeli się danym z projektu Rochester Epidemiology dla 3869 osób z rozpoznanym niealkoholowym stłuszczeniem wątroby w latach 1997 i 2014 w hrabstwie Olmsted w stanie Minnesota. Przygotowali również grupę kontrolną, zgodną wiekiem i płcią, a liczącą 15209 osób. Badana była częstość zdarzeń sercowo- naczyniowych oraz zgonów w obu grupach. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji stwierdzono, że kobiety z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby miały taką samą częstość zdarzeń sercowo- naczyniowych jak mężczyźni z tym samym schorzeniem (współczynnik zagrożeń [HR] 0,94).
Natomiast w populacji ogólnej potwierdzone zostało to, czego się spodziewano: kobiety mają niższe wskaźniki ryzyka niż mężczyźni. Kobiety w grupie kontrolnej miały 23% niższe ryzyko wystąpienia zdarzenia sercowo- naczyniowego ( HR 0,77) niż mężczyźni w grupie kontrolnej.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe