Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowatorska technologia zrewolucjonizuje kolonoskopię?

Udostępnij:
Tagi: kolonoskopia
Kolonoskopia jest uznanym badaniem diagnostycznym i niekiedy diagnostyczno-leczniczym. Powszechnie stosuje się ją w usuwaniu polipów jelita grubego, z której część mogłaby w przyszłości ulec zezłośliwieniu, jednak niekiedy niektóre zmiany mogą zostać niezauważone. Niesie to za sobą zagrożenie, lecz z pomocą przychodzi rozwój technologiczny - jeden z jego owoców został przedstawiony na łamach prestiżowego czasopisma The Gut.
Chińsko-amerykański zespół badaczy przeprowadził prospektywne, randomizowane badanie oceniające skuteczność oprogramowania wykrywającego polipy w trakcie kolonoskopii w czasie rzeczywistym. Przebadano 1058 pacjentów, przydzielając ich do grupy badawczej (n=522), w której stosowano kolonoskopię z innowacyjnym systemem oraz do grupy kontrolnej (n=536), gdzie wykonano standardową kolonoskopię. Jako wskaźnik skuteczności procedur przyjęto ADR (adenoma detection rate).

Okazało się, że nowatorskie oprogramowanie istotnie poprawiło zarówno ADR (z 20,3% do 29,1%, p<0,001), jak i medianę liczby wykrytych polipów w przeliczeniu na pacjenta (z 0,31 do 0,53, p<0,001); Ponadto znacząco wzrosła liczba wykrytych polipów hiperplastycznych (z 52 do 114, p<0,001). Powyższe zmiany wynikały z większej liczby zdiagnozowanych drobnych gruczolaków (185 vs. 102; p<0,001), podczas gdy nie stwierdzono różnicy w detekcji większych gruczolaków (77 vs. 58, p=0,075).

Nowa technologia wydaje się być bardzo obiecująca, miejmy nadzieję, że rychło zacznie podbijać kolejne pracownie endoskopowe.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.