GASTROENTEROLOGIA
Choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowe trendy w leczeniu raka gruczołowego przełyku

Udostępnij:
Rak gruczołowy połączenia żołądkowo- przełykowego to nowotwór o niekorzystnym rokowaniu.
W ostatnich dekadach nowe rozwiązania terapeutyczne w postaci chemioterapii adjuwantowej, neoadjuwantowej oraz okołooperacyjnej znacznie poprawiły wyniki leczenia u tych chorych.

W odpowiedzi na chemioterapię dużą rolę odgrywa rozpoznanie histopatologiczne, raki płaskonabłonkowe, reagują na chemioterapię lepiej, niż gruczołowe. W związku z tym w tym pierwszym typie, chemioterapia neoadjuwantowa jest preferowanym wyjściem.
W raku gruczołowym, chemioterapia neoadjuwantowa i okołooperacyjna stosowane są z podobnym efektem co chemioradioterapia.

Ta ostatnia metoda najlepiej radzi sobie z nowotworem w stadium zaawansowania: pCR, N0, R0. Do dziś nie wiadomo jednak, która ze strategii (chemioterapia, czy radiochemioterapia) jest bardziej uzasadniona statystycznie. Wymaga to szerszych badań klinicznych.

Nową nadzieję w leczeniu adenocarcinoma przynoszą leki celowane: anty- VEGF oraz anty- EGFR, póki co ich stosowanie nie prowadzi do znaczących efektów przedłużających życie. Są one jednak asumptem do poszerzania roli szlaków czynników wzrostu w poszukiwaniu nowych leków. Z tych poszukiwań, wyodrębniono w ostatnich latach leki, będące inhibitorami HER-2, PD-1 oraz ligandu dla PD-1.

Badania molekularne tych związków pozwalają lepiej zrozumieć biologię guza.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.