SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Nowoczesne leczenie dostępne także dla pacjentów z genotypem 3 WZW C
 
Kategorie: Choroby wątroby
Działy: Aktualności
Ministerstwo Zdrowia wprowadzi na listy leków refundowanych terapię pangenotypową dla pacjentów z HCV. Leczenie potrwa zaledwie dwanaście tygodni i będzie bezpłatne
Projekt nowej listy refundacyjnej, która obowiązywać będzie od 1, lipca przyniósł doskonałą wiadomość wszystkim pacjentom z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, a w szczególności tym, zakażonym genotypem 3 HCV: znalazł się na niej innowacyjny lek pangenotypowy. To oznacza, że teraz już wszyscy polscy pacjenci mogą skorzystać z nowoczesnych terapii.
„Gorąco zachęcamy wszystkich pacjentów z HCV, którzy wiedzą, że mają genotyp 3 wirusa i dotąd odkładali terapię ze względu na brak dostępu do nowoczesnych leków, by zgłosili się do poradni leczących WZW. W większości szpitali w Polsce nie ma kolejek do terapii pozwalającej wyleczyć się z WZW C. Wystarczy się zapisać. A jeśli w najbliższej placówce akurat kolejka jest, trzeba tylko lepiej się rozeznać, niekiedy być może pojechać do sąsiedniego województwa” – nie ukrywa radości Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei wspierającej pacjentów z WZW.
Specjaliści zwracają uwagę, że z najnowszej decyzji Ministerstwa Zdrowia skorzystają także pacjenci z innymi genotypami WZW C, którzy nie zareagowali na leczenie dostępnymi wcześniej terapiami. Lek pangenotypowy może im pomóc.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe