Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowy lek na zaparcia

Autor: Alicja Kostecka |Data: 13.09.2019
 
 
Tagi: tanapanor
FDA zatwierdziła tabletki tenapanor do leczenia zespołu jelita drażliwego z zaparciami (IBS-C) u dorosłych.
Zalecana dawka to 50 mg dwa razy dziennie, przyjmowana bezpośrednio przed śniadaniem lub pierwszym posiłkiem w ciągu dnia i bezpośrednio przed obiadem.

Tenapanor to niewielka cząsteczka o minimalnym stopniu wchłaniania, która działa miejscowo w przewodzie żołądkowo-jelitowym (GI), hamując wymianę sodowo-wodną NHE3, przyczyniając się do zwiększenia wypróżnień i zmniejszenie bólu brzucha u pacjentów z IBS-C.

Tenapanor oceniano w dwóch randomizowanych, podwójnie zaślepionych badaniach kontrolowanych z placebo. Oba badania wykazały statystycznie istotne zmniejszenie zaparć i bólu brzucha u dorosłych z IBS-C.
Najczęstszym zdarzeniem niepożądanym była biegunka. Jeśli wystąpi ciężka biegunka, tenapanor należy przerwać, a pacjenta nawodnić, zgodnie z zaleceniami.

Tenapanor jest przeciwwskazany u pacjentów ze znaną lub podejrzewaną niedrożnością przewodu pokarmowego. Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności tenapanoru u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe