GASTROENTEROLOGIA
Choroby trzustki i dróg żółciowych
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowy trop w poszukiwaniu patogenezy OZT

Źródło: AK/https://link.springer.com/article/10.1007/s00535-018-1529-0
Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.12.2018
 
 
Tagi: OZT, mikrobiota
Ostre zapalenie trzustki jest powszechnym schorzeniem - zapadalność, w zależności od rejonu świata, waha się od 13 do 45 zachorowań na 100 000 ludności. Przebieg bywa od łagodnego po ciężki. Obecnie stan ten w większości przypadków jest leczony z bardzo pomyślnym skutkiem, jednak ciężka postać OZT, niejednokrotnie powikłana zakażeniem, stanowi zagrożenie życia. Z powyższych względów bardzo ważne jest zrozumienie patomechanizmów odpowiedzialnych za powstawanie i rozwój choroby. Jeden z nich został odkryty przez naukowców z Nanchang University.
Przeanalizowali oni dane kliniczne oraz próbki kału 165 chorych cierpiących na OZT (41 z umiarkowanym, 59 ze średnio ciężkim i 30 z ciężkim przebiegiem choroby) oraz 35 zdrowych osób. Przeanalizowano skład mikrobioty jelitowej poprzez sekwencjonowanie 16S rRNA.

Okazało się, że skład mikrobioty jelitowej różnił się istotnie pomiędzy osobami cierpiącymi z powodu OZT a grupą kontrolną, a różnica była ściśle skorelowana z biochemicznymi wykładnikami stanu zapalnego i dysfunkcją bariery jelitowej. Co więcej, zmiany były tym bardziej nasilone im cięższa była postać OZT; oznacza to także, że spadała liczba bakterii symbiotycznych (takich jak np. Blautia obeum). Osłabienie bariery jelitowej i wypieranie ochronnej mikrobioty silnie korelowały z liczebnością bakterii Escherichia spp. i Shigella spp.

Praca ta dostarcza bardzo cennej wskazówki do dalszych badań; może też stanowić podstawę do znalezienia odpowiedniego postępowania zwłaszcza u pacjentów z ciężką postacią OZT, słabo reagujących na leczenie. Jest to kolejne doniesienie zwracające uwagę na ogromną rolę mikrobioty jelitowej w patogenezie wielu chorób. Czas pokaże, czy przyniesie ono wkrótce radykalną zmianę w leczeniu ostrego zapalenia trzustki.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe