GASTROENTEROLOGIA
Choroby żołądka i dwunastnicy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Odkryto oznaczane w moczu markery raka żołądka

Źródło: DM/https://link.springer.com/article/10.1007/s00535-019-01601-w
Autor: Alicja Kostecka |Data: 19.07.2019
 
 
Rak żołądka co roku dotyka w Polsce ponad 5000 osób. W ostatnich latach w Europie zaobserwowano spadek częstości jego występowania, jednak choroba nadal stanowi wyzwanie diagnostyczno-lecznicze. Naukowcom z Japonii, gdzie nowotwór ten jest bardzo częsty, udało się odnaleźć markera wczesnego raka żołądka. Wyniki badania opublikowano na łamach Journal of Gastroenterology.
Naukowcy pobrali próbki moczu od 306 osób (po 153 zdrowych i chorych na raka żołądka pacjentów), a następnie podzielili na trzy grupy: grupa badawcza (po 4 osoby z obu wcześniej wymienionych grup), grupa testująca (po 95 osób) i grupa walidacyjna (po 54 osoby).

Zidentyfikowano 22 cząsteczki miRNA, których stężenie było istotnie podwyższone u osób chorych na raka żołądka w grupie badawczej. Po wieloczynnikowej analizie grupy testującej okazało się, że poziomy ekspresji cząsteczek miR-6807-5p i miR-6856-5p w moczu wraz z obecnością H.pylori były istotnie niezależnymi biomarkerami do diagnostyki raka żołądka. Powyższy panel diagnostyczny pod względem identyfikowania pacjentów z rakiem żołądka charakteryzuje się powierzchnią pod krzywą (AUC) na poziomie 0,736. W grupie walidacyjnej kombinacja oznaczania miR-6807-5p i miR-6856-5p w moczu oraz badanie w kierunku obecności H. pylori wykazało jeszcze większą wartość diagnostyczną (AUC=0,885). Co więcej, powyższe trójelementowe badanie okazało się skuteczne do odróżnienia pacjentów zdrowych od tych z rakiem żołądka w I stopniu zaawansowania klinicznego (AUC=0,748). Warty uwagi jest fakt, że u osób poddanych resekcji poziomy ekspresji miR-6807-5p i miR-6856-5p w moczu zmniejszyły się do niewykrywalnego poziomu.

Minie zapewne sporo czasu do weryfikacji odkrycia w kolejnym badaniu oraz do opracowania komercyjnego testu diagnostycznego, jednak odkrycie wydaje się obiecujące. Wprowadzenie nieinwazyjnego i szybkiego testu wielu umożliwiłoby leczenie wielu pacjentów na wczesnym etapie zaawansowania choroby, co daje spore szanse na wyleczenie.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.