SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Operacja bariatryczna a cukrzyca
Źródło: AK/Reuters
Autor: Alicja Kostecka |Data: 05.03.2019
 
 
Trzy czwarte otyłych osób z cukrzycą, u których przeprowadzono operację bariatryczną bypass (RYGB), doświadczyło remisji cukrzycy w ciągu roku po zabiegu chirurgicznym, wynika z duńskich badań.
Po pięciu latach od operacji, 27 procent ludzi, którzy osiągnęli remisję, doświadczyło nawrotu choroby. Jednak całkowita proporcja osób w remisji utrzymywała się na stałym poziomie, co sugeruje, że niektórzy ludzie osiągnęli remisję później i pozostali wolni od objawów cukrzycy.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 1111 osób z cukrzycą typu 2, u których przeprowadzono baypassy żołądka RYGB. Okazało się, że pacjenci byli bardziej podatni na remisję cukrzycy po operacji, gdy byli młodzi i mieli mniej ciężką cukrzycę. Mężczyźni radzili sobie lepiej niż kobiety.

W ciągu sześciu miesięcy od operacji u 65 procent pacjentów cukrzyca przechodziła w stan remisji. Ta stopa wzrosła do 74 procent w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i pozostał tam przez resztę badania.
Diabetycy, którzy przyjmowali insulinę przed operacją, mieli o 43 procent niższe odsetki remisji niż pacjenci, którzy nie potrzebowali insuliny.

W porównaniu z 1074 podobnymi otyłymi pacjentami z cukrzycą typu 2, którzy nie przeszli operacji RYGB, rzadziej pojawiały się tak zwane powikłania mikronaczyniowe, takie jak problemy z nerkami lub oczami spowodowane cukrzycą. W przypadku operacji ryzyko uszkodzenia oczu było o 48 procent niższe, a prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nerek było o 46 procent niższe.

Wyniki sugerują, że osoby otyłe z cukrzycą niekoniecznie chcą poczekać na operację bariatryczną, jeśli rozważają tę opcję, ponieważ ich szansa na remisję spada wraz z wiekiem.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe