Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Operacja zaawansowanego nowotworu z wykorzystaniem systemu Hipec Combat PRS+

Źródło: SU w Zielonej Górze
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 06.08.2021
 
 
W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze odbyła się pierwsza w Polsce operacja zaawansowanego nowotworu z rozsiewem do otrzewnej z wykorzystaniem systemu Hipec Combat PRS+. Metodę tę stosuje się u pacjentów m.in. z rakiem żołądka, jelita grubego oraz jajników.
Jak informuje Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, wyjątkowość tego urządzenia polega na tym, że po przeprowadzonej operacji usunięcia guza lub guzów do brzucha pacjenta pompowany jest chemioterapeutyk. Pod wpływem dwutlenku węgla krąży on w powłokach brzusznych, skutecznie je opłukując.

– Dzięki nowatorskiemu zastosowaniu dwutlenku węgla lek jest lepiej rozprowadzany i lepiej penetruje wnętrze brzucha, co umożliwia zniszczenie komórek rakowych, które zostały w powłokach brzusznych i mogłyby doprowadzić do wznowy choroby – wyjaśnia dr hab. n. med. Dawid Murawa, prof. UZ i kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Zielonogórski szpital wskazuje, że pierwszy w Polsce dysponuje tego typu urządzeniem. System stosuje się u pacjentów m.in. z rakiem żołądka, jelita grubego oraz jajników. Aparat przyjechał do szpitala w Zielonej Górze z Hiszpanii, gdzie w czerwcu medycy z zielonogórskiego szpitala szkolili się z jego obsługi. To właśnie kraj z Półwyspu Iberyjskiego jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o tę metodę leczenia.

Pierwszą z planowanych czterech operacji wykonano u 21-letniej pacjentki z rakiem żołądka. – Rozpoczęła się nowa era w przypadku nowotworów zaawansowanych. U tych chorych klasyczna chemioterapia podawana dożylnie nie zawsze się sprawdza i właśnie ta grupa pacjentów może odnieść korzyść z zastosowania tego typu leczenia – tłumaczy dr Murawa, który szkolił się w zakresie wykorzystania systemu Hipec Combat PRS+ w Hospital Universitario de Fuenlabrada w Madrycie.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.