Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Opryszczkowe zapalenie skóry u pacjentów z celiakią

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 26.10.2020
 
 
NEW YORK (Reuters Health) - aż 8% pacjentów z celiakią (CD) może również cierpieć na opryszczkowe zapalenie skóry (DH). Ponad 90% pacjentów z DH ma powiązaną enteropatię glutenowrażliwą, ale częstość występowania DH wśród pacjentów z CD i charakterystyka tej grupy pozostają niejasne.
Aby to zbadać, dr Bridget E. Shields i współpracownicy z Perelman School of Medicine w Filadelfii przeanalizowali dane dotyczące 3775 pacjentów. Wszyscy pacjenci mieli zdiagnozowaną CD, oporne na leczenie CD lub DH. Szeroka definicja DH obejmowała wszystkich pacjentów z DH zgłaszaną samodzielnie, a ścisła definicja obejmowała również DH zgłaszaną przez samych pacjentów z rozpoznaniem potwierdzonym wynikami biopsji skóry.

Częstość występowania DH w tej grupie wynosiła 2,17% przy zastosowaniu ścisłej definicji i 7,95% przy zastosowaniu szerokiej definicji - podają naukowcy w JAMA Dermatology. Istotnie więcej pacjentów z DH (13,4%) niż z CD (5,7%) nie przypominało sobie, aby w momencie wstępnej diagnozy skorzystali z porady dotyczącej diety bezglutenowej (GFD). Dr Luis Rodrigo z Hospital Universitario Central de Asturias w Hiszpanii, który niedawno dokonał przeglądu objawów związanych z CD, powiedział, że wszystkich pacjentów, u których zdiagnozowano DH, należy kierować do kliniki gastroenterologicznej w celu sprawdzenia, czy nie ma CD, oraz do dietetyka w celu porady dotyczącej GFD.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe