Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Osoby z chorobami zapalnymi jelit narażone na zachorowanie na grypę

Źródło: AK/https://academic.oup.com/ibdjournal/article-abstract/25/2/369/5055346?redirectedFrom=fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 25.02.2019
 
 
Tagi: grypa, IBD
Grypa jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych w naszej populacji. Niejednokrotnie wymaga hospitalizacji, a jej powikłaniem bywają m.in. wtórne bakteryjne zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Najbardziej narażone na zachorowanie są dzieci w wieku poniżej 1. roku życia, dorośli w wieku powyżej 65 lat, kobiety w ciąży i osoby w każdym wieku z chorobami współistniejącymi. Do ostatniej z wymienionych grup należą osoby chorujące na choroby zapalne jelit - zbadano, o ile groźniejsze może być dla nich zachorowanie na grypę.
Na łamach Journal of Inflammatory Bowel Diseases przedstawiono wyniki retrospektywnej analizy, która objęła 140 480 osób cierpiących z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Zbadano, czy osoby te istotnie częściej chorują i istotnie częściej wymagają hospitalizacji, a także czy ryzyko jest związane z elementami leczenia.

Okazało się, że osoby z chorobami zapalnymi jelit są o 54% bardziej narażone na zachorowanie na grypę. Dowody wskazują także, że istotnie częściej wymagają hospitalizacji z powodu grypy (5,4% vs. 1,85% w populacji ogólnej, p<0,001). Przyjmowanie kortykosteroidów okazało się niezależnym czynnikiem ryzyka zachorowania (wzrost o 22%).

Wśród osób z chorobami przewlekłymi częściej dochodzi do cięższego przebiegu grypy, dlatego tak ważne jest dbanie o higienę szczególnie w okresie zwiększonej zapadalności oraz tak ważne są szczepienia ochronne.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe