GASTROENTEROLOGIA
Medycyna i technika
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

POEM w achalazji skuteczny w grupie 80- latków?

Źródło: RTR/Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 09.03.2017
 
 
Przezustna endoskopowa miotomia POEM wydaje się bezpieczna i efektywna w leczeniu osób około 80 roku życia z achalazją, wynika z międzynarodowego, wieloośrodkowego badania opublikowanego w Gastrointestinal Endoscopy.
- Wielu wahałoby się, czy wykonać tą procedurę w tej populacji pacjentów, jednakże my wykazujemy, że może być bezpieczna, kiedy jest przeprowadzana u relatywnie zdrowych osiemdziesięciolatków – twierdzi dr. Yen-I Chen z Johns Hopkins Medical Institutions w Baltimore, Maryland, USA, cytowany przez Reuters.

POEM jest mniej inwazyjną alterantywą dla laparoskopowej Heller miotomii LMH w leczeniu achalazji i wykazuje efektywność oraz mniejszy odsetek powikłań, ale dotychczas żadne badania nie dotyczyły osiemdziesięciolatków. Dopiero badanie dr Chen obejmujące ośrodki z USA, Europy i Azji oceniło kliniczną efektywność w tej grupie pacjentów.

76 pacjentów, których objęło badanie charakteryzowało się silnymi objawami z wynikiem średnim 7 w skali Eckardt, średnim zintegrowanym ciśnieniem spoczynkowym IRP na poziomie 24,2 Hg i średnim czasem występowania objawów przed POEM wynoszącym 24 miesiące. Procedura POEM zajmowała średnio 103,7 minut, średni czas pobytu w szpitalu wyniósł 3 dni a średnia dalsza obserwacja 256 dni.

Sukces techniczny został odnotowany u 71 chorych, sukces kliniczny definiowany jako poziom 3 lub mniej w skali Eckardt – u 90,8 procent pacjentów. Zanotowano 14 powikłań u 11 pacjentów, ale tylko jedno poważne. 16,1 procent chorych wskazało na objawy refluksu po przeprowadzeniu POEM.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe